Pēdējie ieraksti

Augļu krūmi Tavā dārzā

Aronijas

photo-1595171542763-c6442216190c (1).jpg

Aronia arbutifolia - sarkanā aronija

Aronia melanocarpa - melnaugļu aronija

Aronia prunifolia - plūmjlapu aronija

Pēc būtības aronijas ir ļoti mazprasīgs augs, bet - ai! - cik vērtīgs. 

Vietas prasība - saule vai daļēja saule. Vislabāk aronija ziedēs un ražos, ja tam tiks saule vismaz 6h dienā. Protams, augs arī ēnainā vietā, bet nīkulīgāk. 

Augsnes prasība - vislabāk ražos auglīgā, ar humusu bagātā augsē. Patīk mitrums, bet pacietīs arī īslaicīgu sausumu. Bet atkal jau - augs arī sliktākās augsnēs, vienkārši tik labi neražos. 

Augsnes pH līmenis - optimāli 6.5, kas ir neitrāls/vāji skābs

Stādīšanas attālums - vienkārši ražai var stādīt ar 2m attālumu, bet, veidojot dzīvžogu, attālumam vajadzētu būt 0.5-1m. 

Ar mēslošanu aizrauties nav nepieciešamība, bet, ja krūms izskatās noplucis, tam labprāt patiks kūtsmēsli, komposts vai pļautas zāles mulča. Pavasarī var uzliet mēslojumu, kas bagātīgs ar slāpekli. 

Kopumā aronijas tiek uzskatītas par izturīgākajiem augļkrūmiem mūsu klimatā. Tām ir ļoti laba ziemcietība un noturība pret slimībām. 

Aroniju stādi mūsu stādaudzētavā 2023.gada sezonā: 

  

Kamčatkas ogas jeb ēdamais sausserdis

Lonicera Caerulea var. Kamtschatica 

Ļoti vērtīga oga - pārpildīta ar dažādiem vitamīniem un vērtīgām vielām. 

Vietas prasība - dārzā izvēlies saulainu, no vējiem pasargātā vietu. 

Augsnes prasība - kamčatkas ogas nav īsti prasīgas uz augsni, augs arī parastā dārza augsnē, bet vislabāk patiks auglīga, labi drenēta augsnē. 

Augsnes pH līmenis - idelālais ph līmenis būtu 5.5-6.5, taču tās neiebildīs augt arī skābā vai sārmainā vidē. Tas nozīmē, ka kamčatkas ogas ir labs risinājums tiem dārzniekiem, kuriem nesanāk audzēt krūmmellenes augsnes dēļ. 

Mēslošana - pietiks ar vienu reizi pavasarī, pabarojot ar klasisko komplekso pavasara papildmēslojumu. Krūmu var nomulčēt ar kūdru, lai tas saņem daudz skābumiņu. 

Kamčatkas ogas jāstāda pāros vai grupās, izvēloties dažādas šķirnes, jo tām nepieciešama savstarpēja apputeksnēšanās, lai būtu laba raža. 

Apgriešana - jebkāda veida krūma apgriešanu - tikai vieglu "ielabošanu" vai arī kardinālu nogriešanu - veic uzreiz pēc ogu apēšanas, citādi nākamajā gadā nebūs ražas. 

Kamčatkas ogu stādi mūsu stādaudzētavā 2023.gada sezonā:

Rakstīt komentāru