Parastais skabārdis – Carpinus betulus. Viens no vispiemērotākajiem augiem zaļajiem dzīvžogiem. Var apgriezt 1.5 – 6m augstumā. Saaug ļoti blīvi, ka pat kaķis nevar izlīst cauri. Ātraudzīgs un mazprasīgs. Aug gan saulē, gan ēnā, pacieš gan sausumu, gan pārlieku lielu mitrumu. Lapas zaļas, rudenī krāsojas dzeltenas. Lapas ilgi turas pie zariem, reizēm līdz pat pavasarim. Ļoti piemērots, lai izveidotu pretvēja stādījumus, piemērots stādīšanai ceļu malās, jo ļoti labi apslāpē trokšņus
Skabārdis ziemā
Skabārdis rudenī

Stādīšana.

Parastajam skabārdim patīk trūdvielām bagāta augsne. Nekādā gadījumā augsne nedrīkst būt skāba. Tātad, ja augsni uzlabojiet ar kūdru, tad tikai ar neitralizēto kūdru, ne skābo. Mūsu ieteikums – izvēlēties labu, auglīgu melnzemi, ja ir iespēja, pievienojiet 1/3 vismaz divus gadus vecu kompostu. Stādīšanai paredzētajā vietā izrociet grāvi 50cm platumā un 50cm dziļumā. Novērtējiet no grāvja izraktās augsnes stāvokli, parasti virsējo kārtu var izmantot, sajaucot to ar auglīgu melnzemi. Tā ietaupīsiet daļu no melnzemes. Visa smilts vai mālaina augsne no stādīšanas vietas ir jāizņem. 50cm dziļumā ir jābūt labai, auglīgai melnzemei! No tā, kā sagatavosiet augsni, būs atkarīgs cik labs būs Jūsu dzīvžogs. Ne reizi nav atmaksājusies ietaupīta nauda stādīšanas procesā, rezultātā dzīvžogs nīkuļo, rezultāts nav ne tuvu gaidītajam. Pēc stādīšanas iesakām stādus apbērt ar mulču, jo mulča aizkavē mitruma izvaikošanu, stādi labāk ieaugsies un mazak būs jādomā par laistīšanu. Tapat iesakam padomāt par laistīšanas sistēmu, šobrīd tā tiešām nemaksā dārgi- 100m ap 20-30eur, bet Jūs ietaupāt laiku, un pirmajos gados, kamēr stādiem ir sekla sakņu sistēma, nepietiek ar to vien, ja aplejat augus vakarā, augsnei jābūt mitrai. Atcerieties karsto vasaru! Uzlietais ūdens iztvaiko dažās stundās un auga saknes ir atkal sausumā.
Ja stādat kailsakņu stādus, izrakto grāvi variet pilnībā piebērt ar melnzemi un tad jau izrokot mazas bedrītes iestādiet kailsakņu stādus. Pirms stādīšanas augsne ir jāsalaista, lai tā ir mitra. Nepietiek, ja aplaistat stādus tikai pēc iestādīšanas. Pēc iestādīšanas apkārt stādam uzberiet komplekso minerālmēslojumu, iestrādajot to apmēram 5cm dziļumā. Stādamos kailsakņu stādus noteikti ir jaapgriež. Janogriež apmēram 1/3 no stāda garuma. Tatad, ja stāds ir 150cm garš, droši griežiet 40cm nost. Apgriezt variet gan pirms stādīšanas, gan uzreiz pēc iestādīšanas. Apgriešana ir ļoti svarīga! Tas palīdz stādam iesakņoties un augt kuplākam. Neapgriežot stāds augs garumā un neaugs kuplumā, izveidosies garš, tievs krūms, bez apakšējiem zariem, būs tukša dzīvžoga apakša. Stādīšanas attālums 50-70cm. Jo zemāks būs dzīvžogs, jo ciešāk jāstāda stādi.
Apgriešana.

Parasto skabārdi apgriež divas reizes gadā, aprīlī un augustā. Pirmo gadu, kamēr stādi vel ir maziņi, ieteicams saīsināt visus jaunos dziņumus, nevajag gaidīt un griezt tikai tad, kad zari sasniedz vajadzīgo žoga augstumu un platumu. Kad dzīvžogs jau sasniedzis vajadzīgos izmērus, tad variet griezt līdzenus griezumus gan au umā, gan platumā.

Skaista dzīvžoga pamatnoteikumi – Labi sagatavota augsne, pirmos gadus sekot līdzi augu laistīšanai un mēslošanai!