Melnais plūškoks.

5.00

Melnais plūškoks. Stāds 1m liels.

Apraksts

Parastais melnais plūškoks. Stāda lielums 1m.

Melnais plūškoks var izaugt līdz 5-7m augstumam un 2- 3m platumam. Zied no maija līdz pat jūlijam, ziedi lieli, balti, vairogveida.

Melnais plūškoks ir visai pieticīgs. Labāk aug saulainā vietā, mitrā, trūdvielām bagātā, irdenā augsnē ar sārmainu vai neitrālu reakciju, bet pacieš arī vieglu skābumu. Augam kaitē ilgi stāvošs ūdens sakņu zonā, bet pie mums to neapdraud nekādi bīstami kaitēkļi un slimības.Plūškokus stāda pavasarī vai agri rudenī, septembra beigās, oktobra sākumā, – tikpat dziļi, kā augs audzis kokaudzētavā. Pēc augsnes pieblietēšanas un aplaistīšanas ieteicams apdobes līdz 10 cm biezā kārtā mulčēt ar kūdru. Pēc iestādīšanas katru dzinumu saīsina, atstājot divus trīs pumpurus.

Melnajam plūškokam vērtīgas ir ne tikai ogas un ziedu ķekari, bet arī lapas, miza un jaunie zariņi. Ziedi ir vērtīgi, jo to sastāvā ir organiskās skābes, ēteriskās eļļas, miecvielas, gļotvielas, augļos ir pilns ar C vitamīniem, karotīnu, skābēm, taču augļu un ziedu uzlējumi ir ļoti vērtīgi līdzekļi svara samazināšanai, saaukstēšanās gadījumu, gripas, bronhīta, plaušu karsoņa drudža, reimatisma un citu slimību ārstēšanā. Vērts iegaumēt, ka melnā plūškoka ogas var ēst tikai tad, kad tās ir pilnībā nogatavojušās un ir violeti melnas, pretējā gadījumā var saindēties ar negatavām ogām.