1.Kas ir kailsakņu stādi?

Kailsakņu stādi ir stādi, kas tiek audzēti uz atklāta lauka, nevis podiņos- konteineros. Kailsakņu stādi tiek norakti tieši no lauka ar atvērtu sakņu sistēmu un tādā stāvoklī tiek piedāvāti pircējiem. Ziemas periodā šie noraktie stādi tiek pierakti, un pavasarī tiek tirgoti no pierakuma.

2. Kailsakņu stādu priekšrocības.

Kailsakņu stādu priekšrocība ir tā, ka tie ir daudz lētāki nekā stādi konteineros- podiņos.
Kailsakņu stādi prasa mazāk izmaksas, tie tiek audzēti vienkārši uz lauka, un vajadzīgajā brīdī tiek norakti tirgošanai.  Stādi konteineros ir jāiestāda, izmaksas kūdrai, pašam konteineram, darba izmaksas, jo stādi konteineros ir vairākas reizes jāpārstāda, tie visu sezonu ir jālaista, jākopj, pēc rudens sezonas tie visi ir jāieziemo.
Tagad parēķiniet, ja Jums dzīvžogam ir vajadzīgi 100 stādi, stādi konteineros izmaksās, piemēram, 500eur, kailsakņu stādi- 150eur.

3. Kailsakņu stādu trūkumi.

Vienīgais kailsakņu stādu trūkums, ka to stādīšanas laiks ir ierobežots.  Pavasarī tos var stādīt no brīža, kad zeme vairs nav sasalusi līdz brīdim kamēr parādās pirmie pumpuri, un rudenī, kad stādiem nokrīt lapas. Parasti pavasarī tas ir no 1. aprīļa līdz 15. maijam, rudenī pēc 15. septembra līdz brīdim, kamēr zeme sasalusi.

4. Ieteikumi kailsakņu stādīšanai.

Sargājiet kailsakņu saknes! It īpaši pavasarī, kad saules stari ir ļoti spēcīgi ir  jāuzmanās lai saknes neizžūtu, vai lai tās neizkaltē vējš. Ja nav iespējams nopirktos stādus pierakt zemē līdz stādīšanas brīdim, aptiniet ar mitru lupatiņu, dodot saknēm pietiekošu mitrumu, neturiet siltumā. Nekādā gadījumā nelaistiet kailas saknes ar tiešu ūdens strūklu, tādejādi jūs noskalotiet zemes kārtiņu no saknēm, un tās kļūst ļoti ievainojamas.
Pēc iestādīšanas noteikti apgriežiet stādus. Krūmus ieteicams apgriezt 1/3 vai pat 1/2 no stāda garuma, koku stādiem apgriežiet sānu zarus tādās pašās proporcijās. Zaru saīsināšana vajadzīga tamdēļ, ka daļa no sakņu sistēmas tiek pabojāta, norokot stādu no lauka un transportējot, līdz ar to augam nepietiks spēka pabarot visu augu.

Dariet, mēģiniet, un Jums viss izdosies! Pie augu stādīšanas nav nevienas 100% receptes. Tikai darot un mēģinot Jūs sapratīsiet, kā ir labāk. Un nenokariet degunu, ja kaut kas neizdodas! Jo ir taču vērts papūlēties, lai Jūsu dārzs būtu visskaistākais!