Pagājušā gada nogalē uzsākot Ziemassvētku eglīšu noma, nebija ne mazākās nojausmas, ka šis pasākums radīs tik daudz pārdomu un secinājumu.

Nomas laikā bija unikāla iespēja novērtēt Ziemassvētku eglīšu stāvokli pēc tam, kad tās nedēļas vai pat visu mēnesi bija pavadījušas iekštelpās. Braucām eglītēm pakaļ, tāpēc bija iespējams redzēt, kur eglīte dzīvojusi – mājā, dzīvoklī, birojā vai skolā. Tika secināts, ka eglītes kalpo kā efektīvs iekštelpu gaisa mitruma mērītājs – vienas bija spriganas un zaļas, kamēr citas – sausas un “meta skujas”.

Pirmās pārdomas radās, paņemot eglītes no klientiem, kam bija mazi bērni, kuri seko līdzi gaisa kvalitātei un mitruma līmenim mājās. Kādas eglītes decembra vidū tika paņemtas no mums, tādas tās bija arī pēc vairākām nedēļām. Būtiski sliktākie rādītāji, diemžēl, bija skolās un uzņēmumu birojos. Jau pavisam drīz, tikai paskatoties uz eglīti, bija iespējams precīzi noteikt gaisa mitruma līmeni telpā, kur atradās eglīte.

Lai cilvēks labi justos, telpā nepieciešams 45 – 55% gaisa mitrums. Eglītes, kas tika izņemtas no šādām telpām, arī pēc 20. janvāra, tas ir pēc vesela mēneša dzīvošanas iekštelpās, bija nobirdinājušas vien pāris skujas. Lielākajā daļā telpu mitruma procents bija no 30 – 40%, tādā mitrumā cilvēks jau nejūtas vairs tik komfortabli, un tā ir robeža, kad var parādīties dažādu slimību simptomi. Tas pats novērojams eglēm – tās birdina skujas daudz vairāk, bet iztur svētku laiku vēl gana cienīgi.

Visbēdīgākais rezultāts ir pie ļoti zema mitruma procenta, jo tad egles ir būtiski izkaltušas vai  nobirušas pilnībā. Tādos gadījumos tika izmērīts gaisa mitrumu telpā, un tas bija 15 – 20% robežās. Sahāras tuksnesī gaisa relatīvais mitrums ir ap 25%, bet centrālapkures izsausētās telpās tas ir vēl zemāks.  Vissliktākā ziņa, ka zemie mitruma rādītāji bija skolās un ofisos.

Tagad, ar pārliecību ir iespējams teikt, ka ziemas laikā visās telpās ir jāuzmana gaisa kvalitāte. Klienti, kas pasteidzās pamērīt mitrumu savā dzīvesvietā, bija pārsteigti, ka nebija pamanījuši, cik sausā gaisā tie dzīvo. Parasts mitruma mērītājs maksā tikai dažus euro, taču vienreizējs pirkums atspēkos vairākus aptiekas un ārsta apmeklējumus.

Sausā telpā gaiss ir pilns ar putekļiem, jo sausā gaisā tie paceļas, mēs tos ieelpojam. Tas rada nogurumu, aizlipušu degunu, no rīta mostoties, vēlmi klepot, un tad jau vairs nav tālu līdz brīdim, kad sākas visas slimības.

Dreiliņu Stādu ieteikums ir regulāri pārbaudīt un mērīt mitrumu, audzēt dažādus telpaugus, jo tie izdala mitrumu caur lapām.  Pat ar vienu telpaugu jau būtiski iespējams uzlabot gaisu savā dzīvesvietā. Aizdomājaties par vidi, kurā dzīvojat. Katrai telpai ir iespējams pielāgot augus – arī tādām, kuras iespējams ir slikti apgaismotas. Telpaugi, kuru kopšana prasa maz laika un uzmanības ir filodendri, monsteras, dīfenbahijas, fikusi, arekas palma, hamedoreja, angļu efeja. Telpaugi tumšākām telpām – dracēnas, līdakas aste, mājas svētība, spatifīla, hlorofīts. Ja tomēr jums liekas, ka izvēlēties un iegādāties telpaugus ir pārāk grūti, vai tam nepietiek laika, droši vērsieties pēc palīdzības. 

Vienlaicīgi ziemas tumšie vakari ir arī vispiemērotākais laiks, kad domās variet pievērsties sava dārza pilnveidošanai. Pavasarī vairs nebūs laika domāt, jo tad iecerētie augi jau ir jāstāda. Tādēļ Dreiliņu stādi jau šobrīd pieņem rezervējumus skujkoku, košumkrūmu un kailsakņu stādiem. Tas atvieglos gan Jums pavasara drudžaino stādu iepirkšanu, gan mums dos iespēju saplānot un sarūpēt uz pavasari nepieciešamo stādu daudzumu.  Ieskatieties mūsu piedāvājumā, padomājiet, rezervējiet un pavasarī saņemiet stādus.